Metodická pomůcka jak pořádat hasičské soutěže v roce 2016 Tisk
Středa, 07 Leden 2015 10:39

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska

Římská 45, 121 07 Praha 2

Pořádání hasičských sportovních soutěží organizačními jednotkami  SH ČMS v roce 2016

 

Jak pořádat hasičské sportovní soutěže aniž by pořadatel čelil hrozbě, že soutěžící nebudou úrazově pojištěni rámcovou smlouvou pro pojištění úrazu členů SH ČMS č. 0011-304-083 a že bude soutěž dle správných předpisů?

 

Vzhledem k tomu, že se neustále množí dotazy na pořádání hasičských sportovních soutěží, tak aby odpovídaly předpisům pro splnění úrazové smlouvy pro úrazy členů SH ČMS vydává ÚORHS toto doporučení.

 

Důležité je pořádat hasičské sportovní soutěže dle platné “Směrnice hasičských sportovních soutěží“ schválené  VV SH ČMS dne 16. 6. 2011. Soubor předpisů SH ČMS –1/17-2011 a dodatku schváleného VV SH ČMS dne 13. 6. 2013 a dodatku schváleného VV SH ČMS dne 20. 11. 2014.

 

POZOR: - Pravidla požárního sportu vydaná pokynem GŘ HZS ČR č. 26 ze dne 27. dubna 2007

nejsou předpisem SH ČMS.

-  SH ČMS tyto pravidla ctí a dodržuje je. Proto v části II Směrnice hasičských

sportovních soutěží jsou pravidla PS převzata s odlišnostmi pro soutěže

organizačních jednotek SH ČMS.

 

Směrnice hasičských sportovních soutěží (SHS) není Směrnicí pouze pro požární sport. Část I. SHS v článku 1 odst. 1 písm. a) říká, že je určena pro pořádání jakýchkoliv sportovních soutěží, které vyhlašují organizační jednotky SH ČMS.

Tyto se jako pořadatelé hasičských sportovních soutěží řídí SHS a to zejména částí I.

Jsou-li tyto podmínky splněny - jsou pojištěni všichni aktivní účastníci soutěže na úraz a pořadatelé z řad organizačních jednotek SDH, OSH a KSH v případě postupových soutěží PS, dětí a dorostu i na odpovědnost vůči jiným osobám za škody způsobené v souvislosti s pořádáním soutěže.

 

Nejčastěji kladené dotazy :


1. Může SDH jako pořadatel hasičské pohárové soutěže dle článku 8 odst. 5 písm. i (další

ustanovení  povolující odlišnosti od pravidel PS a SHS dle místních podmínek pro konání

soutěže) uvést v propozicích, že lze použít sportovní hadice B63(65), C42(38)?

 

-        Odpověď

1)              bude-li soutěž organizována dle SHS může pořadatel  tuto odlišnost uvést v propozicích soutěže. SHS to dovoluje dle čl. 5 odst. 4 písm. j.

 

2. Může SDH jako pořadatel hasičské pohárové soutěže v souladu s výše uvedeným článkem

otázky č.1 pořádat soutěž kde sestřik proudařů bude prováděn např. ze žebříků?

 

-        Odpověď

2)              specifické soutěže se dle SHS čl. I mohou pořádat, ale i k takové soutěži musí být

vydané propozice.

 

3. Může SDH jako pořadatel hasičské pohárové soutěže v souladu s výše uvedeným článkem

Otázky č.1 pořádat soutěž  bez používání přetlakového ventilu?

-  Odpověď

3) dle SHS můžou být na soutěžích odlišnosti v provedení disciplín od pravidel PS a SHS. Povoluje to v části I článek 8 SHS  odst. 5 písm i.. Odlišnosti musí být uvedena v propozicích soutěže.

 

4. Jak budou řešeny úrazy a škody způsobené jiným osobám u netradičních soutěží pořádané SDH, které nemají se směrnicemi hasičských. soutěží nic společného - TFA, soutěž v sestřiků dvou terčů,

různé Mikulášské soutěže bez oblečení a řádného obutí apod.

-        Odpověď
4) na tuto otázku je odpověď již v úvodu, a to že SHS není Směrnicí pouze pro požární

sport. Část I. SHS v článku 1 odst. 1 písm. a) říká že je určena pro pořádání

jakýchkoliv sportovních soutěží, které pořádají organizační jednotky SH ČMS. Soutěž musí mít v propozicích uvedeno, že je pořádána dle SHS část I, a poté např. dle Pravidel TFA. Nejedná – li se o postupovou soutěž v PS - odpovědnost si pořadatel (SDH) musí u takové soutěže připojistit.

 

5. Když přijede SDH na soutěž, kde bude závod bez přetlakového ventilu, jak se bude případném

úraz plnit.

 

-        Odpověď

5) SDH, když má uvedenou soutěž v plánu práce a odjede na ní, jsou všichni aktivní

účastníci pojištěni na úraz od místa srazu (zbrojnice) až do dojezdu zpět k místu srazu  (zbrojnice). Stane-li se úraz v průběhu cesty a soutěže bude vždy plněn. Bude-li v propozicích uvedená úprava, že soutěž je bez přetlakového ventilu, úrazy budou plněny. Úraz nebude plněn pouze v případě, že soutěž nebude pořádána dle platných předpisů SH ČMS.

 

Nová úrazová smlouva č. č. 0011-304-083, se v novém znění pouze  zjednodušila a zrušila pojištění dětí do 18. let věku. které jsou nově od roku 2014 pojištěni přes ČRDM u pojišťovny Kooperativa, a.s.. Systém smlouvy zůstává obdobný, pouze se navýšilo pojistné plnění.

Stane-li se přesto na takto pořádané soutěží velmi závažný úraz a nebude-li si pořadatel jist zda se nestal prokazatelně vlivem použití nepovoleného materiálu ze strany družstva např. upraveného stroje či jiných technických prostředků než dovolují předpisy SH ČMS, doporučuje se kontaktovat Policii ČR. Prokazování nároku na plnění provádí vždy poškozený, hlášení pojistné události potvrzuje vysílající organizace (SDH). Případné nejasnosti může pomoci objasnit právě policejní zpráva.

Všechny soutěže pořádané dle SHS lze připojistit i na odpovědnost. Momentálně je ve SHS povinnost pojistit jiné než postupové soutěže v PS dle čl 5 odst. 8  odpovědnost za škodu na zdraví a škodu na majetku v min částce 200 000,- Kč. Hasičská vzájemná pojišťovna nabízí několik takových produktů od pojistky na jednu akci až po celoroční pojistku na odpovědnost.

Závěrem lze konstatovat že, bude-li jakákoliv akce uspořádána dle platných vnitřních předpisů SH ČMS jsou všichni aktivní účastníci této akce úrazově pojištěni rámcovou pojistnou smlouvou  na úraz a to od místa srazu až do návratu na místo určení.

Jiří Henc

vedoucí ÚORHS

Aktualizováno Pondělí, 27 Červen 2016 09:54