Domů » Zprávy ze SH ČMS
 

Najdete nás na Facebooku

FB-f-Logo  blue 144

Vzdělávání členů SH ČMS

 

LogoSHCMS-Akademik3

Kontakt

SH ČMS

Římská 2135/45

121 07 Praha 2


Telefon: 222 119 501
Fax: 222 119 507
Email: kancelar@dh.cz

IČ: 00442739

DIČ: CZ00442739

Hasičské čtení

HCproklik

Pivo REBEL - akce pro SDH

REBEL

toi-toi

toitoi

ALERION

alerion

Recyklujte s hasiči

www.RSH podzim

Gazza sport

gaza 1

Nadace ADRA

horizontalni logo adra barevne

Volejte s hasiči a UŠETŘÍTE

RSS

feed image

Statistika

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes460
mod_vvisit_counterVčera91
mod_vvisit_counterTento týden776
mod_vvisit_counterMinulý týden1107
mod_vvisit_counterTento měsíc5917
mod_vvisit_counterMinulý měsíc6505
mod_vvisit_counterOd 25.9.20096146009
Zprávy ze SH ČMS
Rozšířené pojištění pro sbory dobrovolných hasičů od Hasičské vzájemné pojišťovny Tisk
Pondělí, 07 Listopad 2016 15:23

Činnost členů ve Sborech dobrovolných hasičů je mnohdy velmi široká a tím i pestrá. Kromě základního poslání – být připraven pomáhat při ochraně zdraví a majetku nás všech v rámci činnosti JSDHO, vnímá veřejnost naše dobrovolné hasiče i jako dobré organizátory nejrůznějších akcí. Ať již to jsou akce kulturní – tradiční plesy, taneční zábavy, pouťové a hodové oslavy, pálení „čarodějnic“ apod., akce sportovní – pohárové a memoriálové soutěže, dětské dny, lyžařské párkové závody atd. či nejrůznější společenské akce pro veřejnost ve městech a obcích jako mohou být oslavy výročí založení SDH, oslavy výročí vzniku obce, srazy rodáků obce aj.

Řádná příprava je základem úspěchu a proto je třeba myslet i na rizika spojená s pořádáním těchto akcí. Její zdárný průběh může pokazit zdánlivě i maličkost – způsobením újmy na zdraví nebo na majetku přímých účastníků, kteří nás přijdou podpořit a to nejen morálně, ale mnohdy i finančně. Nastat tak může nemilý problém – odpovědnost pořadatele akce za způsobenou újmu.

Dlouhodobě HVP, a.s. nabízí pro pojistné krytí této odpovědnosti našim sborům produkt, který byl dosud sjednáván jen na jednu konkrétní akci. I když se jednalo o poměrně nízké pojistné, při opakujících se akcích v průběhu roku se u aktivnějších sborů s větší četností pořádaných akcí pojistné načítalo a zbytečně se i administrovalo na obou stranách.

Dnem 1. 11. 2016 vstoupila HVP, a.s. na pojistných trh s další novinkou pro naše dobrovolné hasiče – rozšířené pojištění odpovědnosti pořadatele za újmu a pojištění majetku na soutěžích a akcích pořádaných SH ČMS.

Rozšířený produkt – opět za velmi výhodné pojistné – a zejména s vyšším pojistným krytím než tomu bylo doposud. Sjednává se na dobu neurčitou a hlavně - počet akcí v průběhu roku není nijak omezen; navíc si lze vybrat i ze dvou variant výše limitů pojistného plnění.

Za cenu 1.250 Kč/rok je kryta odpovědnost za újmu na zdraví do 500.000 Kč a do 500.000 Kč škoda na majetku nebo za cenu 1.475 Kč/rok je kryta odpovědnost za újmu na zdraví do 1.000.000 Kč a do 1.000.000 Kč škoda na majetku.

Bonusem pojistné smlouvy je pojištění movitých věcí nejen vlastních, ale i cizích (zapůjčených, jako jsou párty stany, výčepní zařízení, sety pro sezení a stolování apod. – což jsou časté případy, kdy je třeba řadu věcí si na akci vypůjčit).

Stejně jako v běžném životě – nespoléhejme se na to, že právě nám se nic stát nemůže. Opak může být nepříjemnou pravdou a pro tyto případy je tu naše HVP, a.s. Také zde platí, že při existenci uzavřené smlouvě o spolupráci mezi HVP, a.s. a SDH je formou provize z uhrazeného pojistného podpořena činnost dobrovolných hasičů v konkrétním sboru.

Snad ještě dovětek – každý jednotlivý sbor je samostatným právním subjektech s plnou odpovědností za své konání. Podělme se tedy o odpovědnost a využijme nabídky na oboustranně prospěšnou vzájemnou spolupráci.

Nabídka HVP

Samozřejmě, tam jsou četné věci musíte mít na paměti o léčivých přípravcích. Můžete si koupit drogy z pohodlí své kanceláře. Co mohou zákazníci nakupovat na webu? Za posledních deset let se sortiment můžete získat na webu je skutečně široká. Některé léky se obvykle používají k léčbě různými typy bakteriálních infekcí, jako je zápal plic a infekcí hrdla. Rozhodně to není všechno. Už jste někdy slyšeli o co koupit Genericky Cialis? Je to účinná látka Sildenafil.

 
Zpráva o činnosti SH ČMS z 22. 10. 2016 Tisk
Středa, 26 Říjen 2016 13:02

Vážené starostky, vážení starostové, vážení členové VV SH ČMS a ÚKRR, vážení hosté.

Dovolte mi, abych Vás srdečně přivítal na dnešním, třetím jednání od V. sjezdu naší organizace.  Dnes jsme se sešli nezvykle brzy z důvodu souběhu akcí v našem hotelu Přibyslav. Jsem přesvědčen, že tento fakt neovlivní průběh jednání a úspěšně vše zvládneme.

Výkonný výbor se v mezidobí sešel třikrát a jednal v souladu se svým plánem práce. Vedení SH se sešlo celkem také třikrát, z toho jednou mimořádně, jednání 4. 10. 2016 bylo zrušeno s tím, že jsme plánovaný program projednali na předcházejícím VV.

Nyní už dovolte, abych Vám připomenul stěžejní akce, které proběhly v tomto námi hodnoceném období.

V sobotu 30. 4. 2016 jsme se sešli na naší tradiční, v pořadí již dvacáté první, Hasičské pouti na Svatém Hostýně. Přijeli hasiči z mnoha koutů naší vlasti a se svými zahraničními kolegy ze Slovenska, Chorvatska a Polska se průvodem, který doprovázela hasičská hudba ,,Provodovjané“,  přesunuli před baziliku Nanebevzetí Panny Marie. Po uvítání arcibiskupa a hostů jsem pozdravil všechny přítomné. Zdravici rovněž přednesl generální ředitel HZS ČR brig. gen. Drahoslav Ryba a senátor Jiří Čunek. Na akci bylo prezentováno 115 historických praporů, 127 registrovaných sborů a několik tisíc poutníků.

Dne 4. 5. 2016 na Pražském hradě, v době kdy slavíme svátek Sv. Floriána, proběhl Den českého hasičstva za účasti p. premiéra, předsedy senátu Parlamentu ČR, ministra vnitra ČR a řady dalších významných hostů. Akci jsme zahájili položením věnců k pomníku T. G. M. Za hasiče věnce položili starosta SH ČMS a generální ředitel HZS ČR. Věnce s námi rovněž položili i předseda vlády ČR a předseda Senátu Parlamentu ČR.  Na Hradčanském náměstí proběhl slib 250 nových profesionálních hasičů. Poté následovaly komentované ukázky hasičské činnosti,  které vyvrcholily ukázkami práce dětských kolektivů MH. Počasí nám sice nepřálo, ale celá akce se těšila velkému zájmu veřejnosti.

V závěru dne byla celebrována kardinálem Dominikem Dukou hasičská mše za živé i zahynulé hasiče v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Mše se zúčastnilo na 2,5 tisíce hasičů z celé ČR.

Ve dnech 5. a 6. května 2016 byly v Centru hasičského hnutí v Přibyslavi předány tituly Zasloužilý hasič dalším 44 dobrovolným hasičům. Ve čtvrtek se přítomní zúčastnili pietní připomínky obětí druhé světové války na nádvoří zámku, kde jsem za doprovodu svých náměstků položil věnec k soše Hasiče – záchranáře. Další udělování titulu Zasloužilý hasič se uskuteční 3. a 4. listopadu 2016.

V sobotu 21. května se slavnostní sál Centra hasičského hnutí v Přibyslavi zaplnil k prasknutí. Šestadvacet pozvaných, které doprovázeli jejich blízcí, bylo při slavnostním ceremoniálu oceněno medailemi Za záchranu života.

Atmosféra byla nabitá emocemi. Velkou měrou k tomu hned zpočátku přispěly i dvě procítěné a na akordeon precizně zahrané skladby v podání žákyně LŠU. Lví podíl měl i velký počet přítomných a hrdinské činy vyznamenaných. Za všechny připomenu dva příběhy:

Hned první předstoupila před přítomné osmiletá Barbora Formánková, členka mladých hasičů v SDH Srch v Pardubicích. V lednu letošního roku došlo k nehodě vozidla, ve kterém jela s maminkou a dvěma mladšími sestrami. Auto dostalo na náledí smyk, skončilo na střeše a matka zůstala v autě zaklíněná. Barunka sama duchapřítomně pomohla z auta, ze kterého se kouřilo, ven sestřičkám a mamince, na kterou jí nestačily síly, přivolala pomoc dospělého. V Přibyslavi si převzala medaili Za odvahu a statečnost.

Krátce poté emoce ještě vzrostly, když byl za odvahu a statečnost oceněn Karel Peter, který při pokusu za záchranu života svého kolegy sám zahynul. Pětadvacetiletý Karel Peter byl dobrovolným hasičem a členem výjezdové jednotky sboru v Horních Bludovicích na Karvinsku a tragická událost, která stála dva lidské životy, se stala loni v srpnu. Při čištění cisteren nákladního vagónu následkem vlivu zbytku toxických látek v jedné z nich upadl jeho kolega do bezvědomí a do cisterny spadl. Karel Peter se při pokusu jej z toxického prostoru vytáhnout, sám nadýchal jedu. Záchranáři už jim nedokázali pomoci. Medaili Za odvahu a statečnost, in memoriam, převzali za syna jeho rodiče. Celý sál vzdal čest Karlu Peterovi potleskem ve stoje.

 

Dne 14. 6. 2016 se mimořádně sešlo Vedení SH ČMS. Co bylo důvodem? Poprvé v historii hasičského hnutí navštívil náš Hasičský dům zprovozněný roku 1929 předseda vlády ČR p. Bohuslav Sobotka v doprovodu ministra vnitra ČR p. Milana Chovance a gen. Ředitele HZS ČR Drahoslava Ryby. Přivítal jsem na nároží Římské a Blanické ulice pod pamětní deskou hasičů, kteří padli v boji proti fašizmu, a krátkém zastavení u expozice starých přileb, v pracovně starosty SH ČMS, proběhlo hodinové jednání. Přítomní byli náměstkové starosty Jaroslav Salivar, Monika Němečková, Lubomír Janeba a Jan Slámečka.

Prodiskutován byl zejména materiál nazvaný Řešení některých oblastí u JSDHO a spolků působících na úseku požární ochrany, který o několik dnů dříve (8. Června) schválila česká vláda. Na základě vládních a resortních rozhodnutí již byl zahájen systém investičních dotací pro všechny kategorie jednotek dobrovolných hasičů obcí, včetně dříve opomíjených JPO V, na pořízení dopravních automobilů a rekonstrukce starých nebo výstavbu nových požárních zbrojnic. Vláda dále hledá řešení možnosti převodu majetku sborům dobrovolných hasičů, výhod pro zaměstnavatele, kteří ochotně uvolňují členy jednotek k zásahům, zpřesnění činnosti dobrovolných jednotek obce (jejích členů) v obecném zájmu, finanční prostředky pro krytí nákladů spojených s činností spolků působících ve prospěch integrovaného záchranného systému, hasičský sport, pojištění členů jednotek obcí a státní neinvestiční dotace. Premiér a ministr vnitra byli požádáni o převzetí záštity nad Mistrovstvím světa v požárním sportu, které se uskutečnilo v Ostravě ve dnech 14. – 21. srpna 2016. Na závěrečné tiskové konferenci předseda vlády, ministr vnitra, generální ředitel HZS ČR a starosta SH ČMS prezentovali průběh a výsledky společného jednání.

Rád bych zdůraznil, že členové vedení i výkonného výboru SH ČMS společně s vedeními KSH využívají každé příležitosti při získávání podpory poslanců, senátorů, členů vlády, hejtmanů a zastupitelů krajů při naplňování našich společných požadavků.

 

28. června 2016 zasedala komise pro vyhodnocení dotací JSDHO na rok 2017. Komise, které jsem členem, se řídí zásadami pro poskytování víceúčelových investičních dotací a projednala zpracované a vyhodnocené návrhy schválené jednotlivými HZS krajů. V letošním roce byly odsouhlaseny finanční prostředky na stavbu 15 požárních zbrojnic obcí a rekonstrukci 22 požárních zbrojnic obcí. Na CAS obdrží příspěvky 34 obcí a 5 dalších obdrží finanční příspěvek na rekonstrukci 5 CAS. 379 obcí obdrží dotační prostředky na pořízení DA.

V rámci komise zazněly i neformální podněty a kladl důraz na obnovu hasičských nádrží, které se v obcích často vyskytují a to v mnohdy velmi špatném stavebně-technickém stavu. Apel na znovuoživení hasičských nádrží souvisí s aktuální potřebou současnosti – zadržovat vodu v krajině v období sucha a s tím související rezerva užitkové vody při hašení požáru.

 

 

Prázdninové měsíce již tradičně odstartovalo Mistrovství ČR hry Plamen a dorostu SH ČMS v PS se konalo ve dnech 1. – 5. 7. 2016 za účasti 15 PD MH, 30 PD dorostu a 84 jednotlivců na Sokolském stadionu v ČB. Celou akci koordinovala ÚORM ve spolupráci s KSH Jihočeského kraje. Mistrovství probíhalo dle vydaného a schváleného organizačního zabezpečení, zajištěn byl přímý přenos prostřednictvím FIRE TV. Celkové výdaje akce byly vynaloženy v souladu se schváleným rozpočtem, přičemž došlo k úspoře cca 30% od schváleného rozpočtu. Mistrovství proběhlo bez zásadních organizačních nedostatků. Jako jediný záporný moment lze označit situaci, kdy v závěru druhých pokusů požárních útoků kategorie Plamen neproběhla ze strany rozhodčího disciplíny včasná a jasná informovanost vedoucích družstev a veřejnosti o uznaném protestu a tedy opakování pokusu. Tento pokus změnil nejen výsledky požárních útoků, ale i ty celkové a pro neinformované to znamenalo nejen překvapení, ale i značnou vlnu emocí, která se bohužel v některých případech zcela nevhodně obracela k dětem samotným. Je nezbytné klást ještě větší důraz na práci rozhodčích, zejména komunikaci rozhodčích disciplín se štábem soutěže a pověřeným komentátorem respektive vedoucími družstva a veřejností. Naopak soutěž dorostu měla velmi pozitivní atmosféru, ovšem objem disciplín, počet závodníků i délka trvání celé akce zejména s přihlídnutím prolínání se věkových kategorií nabízí myšlenku rozdělení MČR Plamen a dorostu do dvou míst a termínů nad kterou se ÚORM musí vážně zamyslet.

Ve hře Plamen se celkovým vítězem stalo SDH Poniklá před Manětínem a Bludovem; Tituly Mistrů dorostu patří dorostencům z Oznice a dorostenkám z Pískové Lhoty.

Poděkování za skvělou spolupráci náleží zejména KSH Jihočeského kraje, jmenovitě panu starostovi Jiřímu Žižkovi, Pavlu Hronkovi, Jarce Boukalové a Václavu Šupitarovi. Slova díků jsou na místě pro všechny, kteří se na přípravách a průběhu mistrovství podíleli, včetně organizačního štábu soutěže.

 

Sestry a bratři, vážení hosté,

V průběhu MR ve hře Plamen a dorostu proběhla další významná akce. Hasičské hnutí s českým velením v bývalém Rakousku, respektive Rakousko – Uhersku, na které dnes navazuje nejpočetnější občanský spolek v České republice – SH ČMS – založili tři buditelé. V Čechách to byl ve Velvarech Karel Krohn, ve Slezsku v Kylešovicích u Opavy Rudolf Gudrich a na Moravě myšlenku pospolitosti a humanismu prvně prosadil ve Velkém Meziříčí Titus Krška. Psal se rok 1871.

Na oslavy zrodu tohoto hasičského spolku přijela z Chrastavy jeho pravnučka – Hana Koptová. 2. července průvod hasičů s funkcionáři SH ČMS, KSH a OSH a okolních hasičů, včetně členů SDH mezi nimiž nechyběli bratři Hanuškové, ten mladší Libor je náměstek krajského ředitele a starší Zdeněk ředitel odboru IZS a výkonu služby na GŘ HZS ČR. U hrobu byly položeny věnce a vzpomenuty jeho zásluhy Lubošem Chadimou a starostou města p. Necidem.  Samostatná slavnostní valná hromada proběhla v PZ, kde vystoupila řada hostů a členů SDH. K čestnému praporu jsem připevnil při této příležitosti stuhu starosty. I dnešní generaci odhadem 10. až 12. musím poděkovat za velmi aktivní a různorodou poctivou práci a ještě jednou popřát hodně zdraví, sil a úspěchů nejen v hasičské práci, ale i v osobním životě.

 

 

 

Ve dnech 16. a 17. června se do Přibyslavi na Vysočině sjeli zástupci všech členských svazů sdružených ve Sdružení sportovních svazů České republiky. Právě zde se konalo zasedání Rady Sdružení, kdy tentokrát bylo hostitelem SH ČMS. Na programu samotného jednání Rady se mimo jiné otevřelo téma nutnosti zvýšení podpory technicky zaměřeným sportům, které jsou z hlediska státní podpory stále opomíjené. V této návaznosti byl představen i nový projekt Mladý sportovec, jenž se zaměří právě na technicky branná sportovní odvětví. Mezi probíraná témata patřilo i avizované navýšení finančních prostředků na sport v roce 2017 a tedy i navýšení peněz do programů MŠMT včetně Programu VIII.

Jednání se krátce zúčastnil i významný host, Drahoslav Ryba, generální ředitel Hasičského záchranného sboru, který přítomným mimo jiné sdělil, že „Hasičský sport je masivní a vrcholový o čemž svědčí i fakt, že ve dnech 14. – 21. srpna budeme v Ostravě dokonce pořádat mistrovství světa v požárním sportu. Jsem velmi rád, že Sdružení hasičů je součástí Sdružení sportovních svazů ČR. I náš sport je hoden takového hodnocení jako ostatní sportovní odvětví a z tohoto hlediska je spojení se Sdružením SS velmi cenné,“ řekl generál Drahoslav Ryba s tím, že vítá i budoucí užší spolupráci HZS se Sdružením formou Memoranda. Jeho slova jsem potvrdil slovy: „Spojení se Sdružením sportovních svazů České republiky si moc vážíme a chceme nadále rozvíjet naši společnou činnost,“ dodal Richter.

Ve večerních hodinách do Přibyslavi dorazila i ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová, která v neformální debatě s představiteli Sdružení hovořila o tématice sportu a budoucích plánech.

Tomuto jednání předcházelo zasedání našeho VV SH ČMS. Zasedání mj. schválilo ,,Metodický pokyn SH ČMS pro starosty(ky) SDH k vytváření skupin dobrovolníků pro OO a k zapojení SDH do preventivně výchovné činnosti v oblasti OO“. Vytvořila se tím možnost pro naše SDH vytvářet v souladu se Stanovami SH ČMS tzv. Skupiny dobrovolníků pro ochranu obyvatelstva (dále jen SDOO).

Skupina dobrovolníků pro ochranu obyvatelstva (SDOO) se v organizačním řízení rozumí organizovaný útvar zřízený SDH ve smyslu Stanov  SHČMS s vnitřní hierarchií a dělbou práce tvořený členy příslušného SDH, popř. technikou a věcnými prostředky, pod vedením vedoucího skupiny.

Výše uvedený dokument je vydáván jako návod pro sbory dobrovolných hasičů (SDH) k zapojování skupin dobrovolníků pro ochranu obyvatelstva SDH do plnění úkolů ochrany obyvatelstva v obci společně s jednotkou SDH obce nebo samostatně, pokud jednotka SDH  obce není zřízena. Vytváření SDOO přináší novou příležitost zapojení SDH a jejich aktivních členů při řešení ochrany obyvatelstva, zejména ve vlastní obci. Spojení jednotky SDH obce, orgánů obce a SDOO příslušné SDH přinese vyšší kvalitu pomoci postiženému obyvatelstvu.

Je jen na starostech SDH jak tuto možnost využijí. Ve svých materiálech máte komplexní stanovisko vedoucího ÚOROO Mgr, Bohumíra Martínka.

 

Jak jsem předeslal, od středy 17. do soboty do 20. 8. 2016 se konalo VII. Mistrovství světa v požárním sportu dorostenců, III. MS v PS dorostenek, XII. MS v PS mužů a III. MS v PS žen. Mistrovství se zúčastnilo více jak 400 závodníků z 16. států. Musím zdůraznit, že naše domácí reprezentace obstála a důstojně reprezentovala naši vlast. Repre získala 2 tituly mistrů světa, o které se postarali naši dorostenci, sedm stříbrných a 7 bronzových medailí. Závody začaly výstupem na cvičnou věž tentokráte umístěnou na Černé Louce v rámci Rio parku v samotném centru Ostravy, kde proběhlo i slavnostní zahájení. Další části soutěže proběhly na nově zrekonstruovaném městském stadionu v Ostravě – Vítkovicích, kde se v roce 2009 konala pro nás rovněž velmi úspěšná hasičská olympiáda. Všechny čtyři české reprezentace se dostaly na stupně vítězů. Dorostence od celkového zlata dělilo jen 7 setin vteřiny, které jim chyběly na vítězné Bělorusko v PÚ, dorostenky, M a Ž získali celkový světový bronz. Akce, které měly původně proběhnout v Turecku a Jižní Koreji, zvládli naši organizátoři za rekordně krátký čas a mně přináleží všem ještě jednou poděkovat. Organizační štáb pod vedením Zdeňka Nytry a Moniky Němečkové pracoval na výbornou.

 

Vážené kolegyně, kolegové – ještě jedna poznámka k MS v PS. Na středu 4. října pozval místopředseda Poslanecké sněmovny ČR Jan Bartošek členy reprezentačních družstev a organizačního týmu MS v PS do zrcadlového sálu Poslanecké sněmovny. Poděkování za organizaci tohoto sportovního svátku a výtečnou reprezentaci českých barev byli přítomni také náměstkyně ministra vnitra Monika Pálková, poslanci PČR Václav Klučka a Ivan Gabal. Hasičský záchranný sbor zastupoval jeho generální ředitel genmjr. Drahoslav Ryba a ředitel HZS Moravskoslezského kraje plk. Ing. Zdeněk Nytra. Vedení SH ČMS zastupovala náměstkyně starosty Monika Němečková.  Za reprezentaci mužů se zúčastnili: Karel Ryl, Jakub Pěkný a Kamil Bezruč a za ženy Markéta Marková, za dorostenky kapitánka Dominika Klvaňová a za dorostence mistr světa ve výstupu na věž Daniel Klvaňa. V průběhu oběda se probíralo především MS, požární sport jako takový a následovala prohlídka Poslanecké sněmovny.

 

Vážení účastníci shromáždění, každoročně nám celostátní akce provází naše tzv. ,,Spanilé jízdy“.

VIII. propagační jízda SH ČMS se jela od 19. do 26. srpna 2016 Jihočeským a Jihomoravským krajem a okresem Třebíč. Slavnostní zahájení proběhlo v Českých Budějovicích při zahájení celorepublikového kola hry Plamen a MR v PS dorostu a jízda byla ukončena v Brně na MČR v PS profesionálních a dobrovolných hasičů. Jelo se z Vyššího brodu přes Netolice, Sedlice, Bavorov, Štěkeň, Benešovský Mlýn, Jistebnici, Tábor, Heraltice, Třebíč, Znojmo, Miroslav a Oslavany. Za výbornou organizaci akce patří poděkování všem účastněným od starostů (bývalého a nynějšího) KSH Jihočeského kraje s starostky Jihomoravského kraje počínaje, přes okresní funkcionáře a konče lidmi ze sborů. Hlavně těm, kteří pomáhali při zabezpečení náhradních vozidel za nepojízdnou pragovku z CHH Přibyslav.

V těchto dnech už proběhlo jednání hlavního koordinátora propagačních jízd Josefa Nitry se starosty KSH Ústeckého kraje a Karlovarského kraje k trase již deváté akce, která se koná na počest 25. Výročí znovuobnovení činnosti HVP. Jízda je plánována na 25. – 27. Května 2017 z Chebu do Kraslic, Karlových Varů, Jáchymova, Nejdku, Chomutova, Jirkova, Litvínova, Teplic, Bíliny a do Libochovic. Dne 10. Června 2017 bude její dojezd do Litoměřic na Hasičské slavnosti a 22. června 2017 očekáváme slavnostní ukončení jízdy v Přibyslavi na oslavy 25. Výročí znovuobnovení HVP, a.s.

 

Poslední srpnový víkend patřil v Brně nejlepším požárním sportovcům. Třídenní soutěže provázené parným počasím se zúčastnilo téměř 400 sportovců. Padly dva národní rekordy. Hasiči se v pátek předvedli veřejnosti při výstupu na cvičnou věž přímo na náměstí Svobody v centru Brna a o víkendu soutěžili v příjemném prostředí sportovního areálu VUT Pod Palackého vrchem.

V pátek byli od rána na náměstí Svobody k vidění hasiči trénující výstup na cvičnou věž. Úderem poledne bylo zahájeno historicky vůbec první Mistrovství republiky dorostu v disciplíně výstup na věž. Závodníci se kvalifikovali v šesti kategoriích – dorostenci mladší, střední, starší a dorostenky mladší, střední a starší. Dívky vystupují jen do prvního patra cvičné věže a žebřík mají již zavěšený v okně. Dorostenci vystupují také do prvního patra, ale žebřík si přinášejí ze startu. Na startovním poli se objevilo mnoho členů reprezentačních týmů ČR. Zvítězili Jiří Červinka, Lukáš Míka, Daniel Klvaňa a Apolena Kasalová, Kamila Krejčí a Jana Dipoldová. Ženy závodily spolu s dorostenci a odpoledne na věžích soutěžili muži – příslušníci HZS a jednotlivci SDH. Poté se konaly semifinálové běhy a těsně před slavnostním zahájením mistrovství finálové běhy, v nichž zvítězili Jakub Pěkný (HZS Ústeckého kraje) a Martina Pekrová (SDH Alojzov).  Celé odpoledne proudily na Náměstí Svobody desítky diváků z řad fanoušků hasičského sportu i z řad laické veřejnosti. Po celou dobu probíhal doprovodný program. Za zvláštní pozornost stál i charitativní projekt Nadace ČEZ ,,Pomáhej pohybem“. Návštěvníci měli možnost minutovým šlapáním na dobročinných kolech finančně podpořit bývalého příslušníka a dobrovolného hasiče Dušana Bábíčka, který vážně onemocněl amyotrofickou laterální sklerózou. Druhým obdarovaným byla jihomoravská organizace APLA, asociace pomáhající lidem s autismem.

V sobotu se již soutěžilo ve sportovním areálu VUT Brno v běhu na 100 m s překážkami. V kategorii žen by s napětím očekáván start Šárky Jiroušové z SDH Poniklá a právem. Držitelka světového rekordu opět předvedla skvělý výkon. Svůj vlastní národní rekord posunula časem 15, 97 a poprvé tak prolomila šestnáctivteřinovou hranici! V součtu časů zvítězilo družstvo Chválenic (Plzeňský kraj). Šest nejlepších závodnic se postavilo na start semifinálového závodu a tři pak postoupily do finále o titul mistryni ČR. Tou se stala chválenická Markéta Marková časem 16, 72.

Mezi muži si nejlépe vedli závodníci ze Zbožnova (Pardubický kraj). Nejrychlejší pokus celého mistrovství (15, 72) předvedl Lukáš Kroupa z SDH Tuř, druhý byl pak Martin Lidmila ze Zbožnova a třetí mistřínský Michal Vašulka. Z profesionálních hasičů byl nejrychlejším závodníkem Jakub Paulíček z HZS Pardubického kraje (15, 76). Nejnižší součet časů mělo družstvo HZS Moravskoslezského kraje. Do boje o titul absolutního mistra ČR nastoupili čtyři nejlepší závodníci ze všech. A vyšlo to tak, že běželi dva profesionální hasiči a dva dobrovolní hasiči. Titul obhájil Martin Lidmila, těsně druhý skončil Daniel Klvaňa z Juřinky a bronzovou příčku obsadil Jakub Paulíček.

V odpoledních štafetách 4 x 100m startovaly nejprve ženy. Diváci opět viděli nový národní rekord, o který se postarala děvčata z SDH Chválenice (61,13). Mezi muži dosáhli nejlepšího výsledku závodníci ze Zbožnova časem 56,47. Družstva HZS se postavila na start v podvečer a viděli jsme skvělé výkony, zvláště na posledním úseku hašení.  Nejrychleji všechny úseky proběhli muži z HZS Moravskoslezského kraje 53, 94.

Poslední soutěžní den patřil tradičně požárním útokům, Za parného počasí nastupovala na třech stavech postupně družstva žen, mužů a HZS. Zlato vybojovaly týmy žen z Chválenic, mužů z Dalov a HZS Zlínského kraje. V celkovém pořadí se Mistryněmi republiky staly závodnice z Chválenic (Plzeňský kraj). Mistrovský titul si odvezli také muži z SDH Zbožnov (Pardubický kraj) a HZS Moravskoslezského kraje.

Na závěrečný ceremoniál na stadionu VUT Pod Palackého vrchem zavítal předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka. Účastnil se také brig. gen. František Zadina, starosta SH ČMS Karel Richter, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, ředitel HZS Jihomoravského kraje plk. Ing. Jiří Pelikán a ředitel HZS hl. m. Prahy brig. gen Roman Hlinovský.

Ředitel HZS Jihomoravského kraje v závěru předal štafetu v pořadatelství příštího mistrovství v požárním sportu řediteli HZS hl. m. Prahy, brig. gen. Romanu Hlinovskému.

Všem organizátorům náleží za brněnské mistrovství hluboké poděkování. Tato vrcholná sportovní akce byla ukázkou skvělé spolupráce mezi SH ČMS  a HZS ČR v této oblasti. Ještě jednou vám milí kolegové z celého srdce děkuji.

 

Dne 18. září 2016 proběhla v Litomyšli kvalifikační soutěž družstev mladých hasičů na XXI. mezinárodní soutěž v disciplínách CTIF, která se uskuteční v rakouském Villachu ve dnech 9. - 16. července 2017.

Dle vyhlášených kvalifikačních podmínek si právo reprezentace vybojovala družstva SDH Nová Ves (Moravskoslezský kraj) a SDH Bludov (Olomoucký kraj). Tato dvě družstva doplní dívky z SDH Písková Lhota (Středočeský kraj), které budou obhajovat vítězství ve své kategorii z roku 2015 a rovněž družstvo dívek z SDH Zádveřice, které zvítězilo v v kvalifikační soutěži v kategorii děvčat a jejich reprezentační post potvrdila Mezinárodní komise mládeže CTIF až po skončení kvalifikačního závodu.

Připomínám, že v Litomyšli startovalo 19 družstev MH. Akce proběhla dle vydaného a schváleného OZ a vyhlášených kvalifikačních podmínek z pověření Českého národního výboru CTIF.

Poděkování za skvělou spolupráci náleží zejména KSH Pardubického kraje, jmenovitě panu starostovi Josefu Bidmonovi. Slova díků jsou na místě pro všechny, kteří se na přípravách a průběhu kvalifikace podíleli. Vyzdvihnout je třeba vysokou disciplínu vedoucích družstev, kteří prokázali velkou profesionalitu hodnou reprezentace ČR na mezinárodní úrovni.

V září vrcholily rovněž závody v disciplínách CTIF.

V letošním roce proběhl první ročník Ligy v klasických disciplínách CTIF, do které byly zařazeny celkem čtyři závody – 6. 3. Hradecký pohár, 16. 4. O Vlčnovský pohár, 8. 5. Pražský pohár a 3. 9. O pohár města Velké Meziříčí. Seriál byl určen družstvům mužů a žen dobrovolných a profesionálních hasičů. Soutěžilo se ve štafetě CTIF a požárním útoku CTIF, v nichž nejde v první řadě o rychlost provedení, ale o preciznost. Celkové pořadí ligy bylo vyhlášeno v kategoriích muži a ženy bez ohledu na příslušnost v kategoriích dobrovolní nebo profesionální hasiči. Podmínkou pro zařazení do celkového hodnocení Ligy byla účast alespoň na třech závodech – tuto podmínku splnilo 10 družstev z celkem 21 zúčastněných. Vítězem celé ligy v ženské kategorii se stalo družstvo z Pískové Lhoty a v kategorii mužů zvítězili muži z HZS Královéhradeckého kraje.

 

Ligou vyvrcholila letošní příprava na Mistrovství ČR v klasických disciplínách CTIF, 24. 9. 2016 se již tradičně naše nejlepší PD sešla ve Dvoře Králové nad Labem.

24. září 2016 celkem 18 družstev dobrovolných hasičů a jedno družstvo hasičů profesionálních bojovalo o mistrovský titul a zároveň o postup na XVI. Mezinárodní soutěž CTIF 2017 v rakouském Villachu.

Co do počtu družstev je 10 družstev mužů, 6 družstev žen a jedno družstvo profesionálních hasičů rekordní účast v počtu českých účastníků na MČR CTIF vůbec. Soutěže se zúčastnili také tři zahraniční družstva z Polska a Slovenska.

Soutěž byla hodnocena podle soutěžního řádu mezinárodní hasičské soutěže v klasických disciplínách CTIF. Tým rozhodčích tvořili nejen čeští sudí, ale také jejich zahraniční kolegové, konkrétně z Rakouska.

Mistry republiky se mezi družstvy  dobrovolných hasičů stali: v kategorii muži A SDH Frýdek, muži B Chlumec nad Cidlinou v kategorii ženy A SDH Vlčnov, ženy B Skalice, a muži HZS Královéhradeckého kraje. Absolutními vítězi jsou muži z HZS Královéhradeckého kraje a ženy SDH Skalice.

Postup do Villachu si vybojovalo celkem 7 družstev mužů SH ČMS (SDH Michálkovice, Kostomlátky, Zibohlavy, Vlčnov M3, Vlčnov M1, Frýdek a Chlumec nad Cidlinou) a 5 týmů žen (SDH Bludov, Velké Meziříčí, Písková Lhota, Vlčnov, Skalice) a HZS Královéhradeckého kraje.

Hluboké poděkování náleží zejména KSH Královéhradeckého kraje v čele se starostou Jiřím Orsákem a HZS královéhradeckého kraje pod vedením plk. Františka Mencla.

II. Mistrovství ČR dobrovolných hasičů v disciplínách TFA

První říjnovou sobotu se ve Štramberku uskutečnilo II. Mistrovství České republiky dobrovolných hasičů v disciplínách TFA. Za příjemně teplého počasí se na místním náměstí představilo celkem 64 mužů ze všech krajů České republiky a hlavního města Prahy rozdělených do dvou věkových kategorií a dvě ženy, které startovaly mimo soutěž. Pro závodníky byly připraveny celkem čtyři samostatné úseky, při nichž museli v plné výstroji a po většinou i s dýchacím přístrojem na zádech například roztahovat a motat hadice, přenášet figurínu a závaží, stavět žebříky, zdolat tři metry vysokou zeď atd. Závěrečný čtvrtý úsek pak spočíval ve zdolání 369 schodů a 70 výškových metrů z náměstí až na vrchol Štramberské Trúby. S náročnou tratí si v kategorii do 35 let nejlépe poradil David Pašek (Moravskoslezský kraj), který ji zvládl za 6:30,9 a stal se tak mistrem republiky v TFA pro rok 2016. Druhou příčku obsadil Michal Skřivánek (Jihomoravský kraj) a třetí skončil Zdeněk Šejbl (Pardubický kraj). V kategorii nad 35 let se mistrem republiky stal Tomáš Máca (Jihomoravský kraj) v čase 6:41,1, druhý skončil Zbyněk Kadlčík a bronz si odvezl Josef Černíček (oba Zlínský kraj). Mimo jednotlivců byly vyhlášeny i výsledky soutěže krajských družstev, kterým se do celkového hodnocení započítávaly tři nejlepší výsledky jejich členů. V této soutěži vyhrál výběr Jihomoravského kraje před krajem Moravskoslezským a Zlínským. Během celé akce byl hlavně pro děti připraven i program preventivně výchovné činnosti, do něhož se zapojilo na 160 dětí a mini dráha TFA, kterou absolvovalo 40 kluků a holek. Součástí závěrečného ceremoniálu pak bylo i vyhlášení celkových výsledků seriálu závodů TFA O pohár ředitele HZS Moravskoslezského kraje. Musím dodat, že soutěže byly účastny mimo soutěž i 2 ženy Michaela Tichá z MSH Praha a Radka Malchárková z KSH Moravskoslezského kraje, které ukázaly, že tento mužný sport má i u žen oblibu a dobrou úroveň.

 

Chtěl bych Vás také informovat o vyhlášení dalšího ročníku akce Pyrocar v Přibyslavi a to v termínu 18. – 19. 8. 2018.

 

Vážené kolegyně a kolegové,

Bez vzájemné komunikace, bez propagace našeho sdružení v celé České republice jsou naše úspěchy a pořádané akce méně hmatatelné. Již další čas usilujeme o nápravu v této oblasti s cílem adekvátně prodat své výsledky práce a umocnit mezi naší komunitou a celou veřejností povědomí o tom, co ve svém volném čase pořádáme a děláme. Vše Začalo součinností s Českým rozhlasem a FIRE TV s cílem dostávat se pravidelně do celostátních veřejných médií (tisk, ČTK, veřejnoprávní televize). To předpokládá i zintenzivnění komunikace napříč sdružením, průzkum marketingového trhu, a další kroky u kterých věříme, že přinesou fin. prostředky na naši činnost. Bez peněz jde všechno hůř a pomalu a my se snažíme o pravý opak.

Hledali jsme proto partnera, který tyto záměry tzv. fundraisingu v SH ČMS bude realizovat. Určitě jste zaznamenali náš průnik na všechny programy ČT (ČT1, ČT sport, ČT24 a ČT:D). Všechna naše ,,Mistrovství“ a propagaci práce s mladou generací vidělo či slyšelo prostřednictvím prezentace v pořadech Sport v regionech, sportovní zprávy, BBV, Zprávičky, Lvíčata, Téma pro listy a další několik set tisíc lidí. Celkem jsme byli 8x v BBV, sportovní zprávy 5x, sport v regionech 10x, Dobré ráno 2x, Téma pro hosty 4x. Mediální výstupy z MS a MČR vidělo přes 3 mil. televizních diváků ve věku 15+. Jsem přesvědčen, že náš současný partner  Eurowint – sport s.r.o. bude ten, který nám v budoucnu přinese kýženou medializaci a větší přínos fin. prostředků na podporu a modernizaci sdružení a has. sportu.

 

Již tradičně pár slov k činnosti HVP, a.s.,

Dámy a pánové, dne 23. 6. 2016 se konala řádná valná hromada HVP, a.s. Jednání proběhlo na zámku v Bílých Poličanech za účasti akcionářů vl. akcie se jmenovitou hodnotou představující úhrnem 208.360.400 hlasů, což je 75, 09 % všech hlasů. VH projednat všechny body programu dle pozvánky. Na jednání byl zvolen nový člen DR p. RSDr. Josef Jermář. Dále byla projednána řádná účetní závěrka za r. 2015 a rozhodnuto o rozdělení zisku následovně: část zisku ve výši 9 451 390,79 Kč bude použita k úhradě ztráty životního pojištění vytvořené v minulých účetních obdobích a část zisku za rok 2015 ve výši 9 746 638,99 Kč bude použita k úhradě ztráty neživotního pojištění vytvořené v minulých účetních obdobích. Valná hromada neschválila pro rok 2016 auditora PWC audit s.r.o. a auditor nebyl valnou hromadou určen. VH pověřila DR výkonem činnosti výboru pro audit. Chci konstatovat, že DR následně rozhodla v souladu se zákonem o auditorech o našem novém auditoru KPMG audit ČR s.r.o.

Hospodářský výsledek k 31. 8. 2016 činí cca 10 mil. Kč, přičemž plnění plánu předpisu za období 1. 1. 2016 až k 31. 7. 2016 není splněno cca o 5%. Představenstvo přijalo opatření, které projednalo se všemi pobočkami, které neplní předpis.

Dámy a pánové více vás budou informovat členové představenstva přítomní na našem shromáždění. Na základě názorů členů DR zastupující a hájící zájmy SH ČMS doporučujeme tomuto orgánu uložit představenstvu HVP rozpracovat dlouhodobý plán své činnosti, který bude klást důraz na celkový objem nově přijatého pojistného a v nejbližších 10 letech překračovat hranici 1 miliardy/ročně a vytvořit zisk přesahující 30 mil. Kč/ročně. Jsou to cíle náročné, ale reálné a v minulosti již plánované odpovědnými orgány HVP, a.s. Tento úkol musí realizovat naši členové působící v centrálních orgánech HVP,a.s.

 

Kolegyně a kolegové,

Již delší dobu nás trápí členská evidence. Co člověk to jiný názor a realizace se nedaří nastolit. Současný systém přidělování evidenčních čísel členů nezaručuje unikátnost identifikace člena v centrální evidenci členů SH ČMS. Přičemž přečíslování členské základny není úkol, který jsme si vymysleli sami, ale je reakcí na požadavky státních institucí, zejména úřadu na ochranu osobních údajů a Městského soudu požadující průkazné a jednoznačné údaje o našem spolku a jeho pobočných spolcích. Z uvedených důvodů musíme přistoupit ke změně v evidenci členské základny, kdy každý člen bude mít přiděleno nové evidenční číslo podle předem definované číselné řady sladěné s vládním požadavkem na číslování územních jednotek. Podle prvních tří číslic se tak rozezná příslušnost k určitému kraji a okresu. Další tři číslice identifikují sbor v příslušném okrese a poslední 3 čísla jsou určeny pro identifikaci jednotlivých členů daného SDH. Rovněž se VV SH seznámil o jednáních probíhajících s ČRDM a společností EYCA o slevách pro mladé hasiče. Podmínkou využívání těchto rozsáhlých slev pro naši mládež prostřednictvím členského průkazu je umístění loga EYCA na plastové podobě členské karty. To vedlo VV SH ČMS k rozhodnutí neodkládat přečíslování v centrální evidenci členské základny, ale konečnou podobu tištěných průkazů ještě postoupit k diskuzi a připravit i několik variant  řešení. K realizaci tohoto úkolu VV SH ČMS na svém jednání schválil Technickoorganizační opatření práce s programem online evidence SDH a Směrnici starosty SH ČMS k nakládání s osobními údaji členů SH ČMS.

 

Ve dnech 5. – 7. Října se na zámku v Přibyslavi uskutečnilo 19. Zasedání Komise historie a muzejnictví zemí CTIF a 24. Mezinárodní rozhovory k historii PO na téma ,,Motorizování hasičských sborů“. Zdařilá akce, které se zúčastnilo přes 80 účastníků z 13 zemí Evropy, se měla původně uskutečnit v Dánsku. Z organizačních důvodů k tomu nedošlo a po roce se opět vrátili k nám.

Vážené kolegyně a kolegové,

Jak jsem se již v předchozí stati zmínil, byli jsme spolu s HZS ČR pořadateli Mistrovství světa ve čtyřech kategoriích požárního sportu. Tato skutečnost způsobila změny v tvorbě a čerpání rozpočtu, byla nám přidělena dotace z MŠMT na tuto akci, se kterou se v rozpočtu nepočítalo a je třeba provést změnu. Návrh změny jste obdrželi písemně a komentář doplní v dalším bodě našeho jednání p. Ivan Jirota. Zároveň okomentuje návrh rozpočtu na rok 2017 a stav pohledávek mezi Okresními sdruženími hasičů a SH ČMS.

Při této příležitosti bych se chtěl zmínit o změně ve splácení úvěru na pořízení Hotelu Přibyslav. V roce 2013 schválilo Shromáždění starostů koupi hotelu Přibyslav za cenu stanovenou znalcem ve výši 53,8 mil. Kč, která byla uhrazena úvěrem 30 mil Kč od UniCredit Bank a půjčkou 23,8 mil. Kč od Hasičské vzájemné pojišťovny.  Na splácení úvěru i půjčky je odsouhlasen splátkový kalendář s dobou splácení 10 let. Úrok je v současné době cca 3,5 % z nesplacené částky jistiny.

Výkonný výbor SH ČMS se na předchozích dvou zasedáních zabýval i hospodařením Nadace na podporu hasičského hnutí v ČR a konstatoval, že finanční prostředky v nadačním mění svěřené fondu České spořitelny ve výši 12 mil. Kč, dlouhodobě přinášejí nízký efekt a za  rok 2015 dokonce ztrátu cca 60 tis. Kč. Výkonný výbor SH ČMS souhlasil s návrhem, který vypracovala Kancelář sdružení spolu se Správní a dozorčí radou Nadace, aby Nadace půjčila Sdružení oněch 12 mil. Kč a to je použilo na mimořádnou splátku části úvěru u UniCreditt Bank. Tato transakce proběhla během září a od října 2016 bude mít Nadace zajištěn čtvrtletní příjem z úroků ve výši 60 tis. Kč a SH ČMS se sníží úrokové zatížení o cca 30 tis. Kč čtvrtletně.

Dovolil bych si vás požádat o dodatečné schválení této finanční transakce.

Dámy a pánové,

Dovolte mně před závěrem mé zprávy ještě pár postřehů.

Jedním z bodů materiálu, nazvaném Řešení některých oblastí u jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí a spolků působících na úseku požární ochrany, který schválila Vláda ČR v květnu letošního roku, bylo umožnit výcvik a udělení řidičského oprávnění (zejména řidičského oprávnění pro nákladní automobily) i pro členy JSDH obcí. Po nezbytné legislativní úpravě bylo možné, aby tento výcvik začal provádět Záchranný útvar HZS ČR v Hlučíně. První běh autoškoly se již naplno rozběhl a zúčastnilo se jej dvanáct z téměř dvou stovek zájemců z řad dobrovolných hasičů. Letos probíhá první, ověřovací kurz a další jsou plánovány na příští rok.

Před necelým měsícem - 28. září, na svátek sv. Václava - uplynulo rovných 90 let od položení základních kamenů našeho Hasičského domu na pražských Vinohradech. Slavnost tehdy měla patetický ráz. Ve Vinohradském divadle u této příležitosti o den dříve hrála Česká filharmonie pod taktovkou slavného dirigenta Václava Tallicha. Dobový tisk k tomu mimo jiné poznamenal: "Hasičstvo dobrovolně slouží celému národu a mělo by býti celým národem podporováno jako korporace, která v dnešní materialistické době vychovává členstvo v lásce k národu a práci pro bližního bez ohledu na jeho politické a náboženské přesvědčení. Nesmí se zapomínati, že hasičstvo je doplňováno právě z těch nejširších vrstev obyvatelstva a že potřebuje nejen povzbuzení, ale také i účinné podpory ve svém podnikání". O projevu, který zazněl, Národní listy napsaly, že - cituji - "v době politických štvanic a vzájemného špinění vyzvednutí humánních snah českého hasičství znělo jako hudba světů skoro už neznámých".Při položení základních kamenů padla výzva, aby "nebylo jediného sboru, který by u Hasičské záložny neučinil povinný vklad nejméně 12 korun od člena." Navzdory hospodářské krizi, různé nepřízni osudů a podvodů stavebních firem se Hasičský dům podařilo vybudovat a 8. září 1929 otevřít jako nové sídlo České zemské hasičské jednoty, tehdy skutečně jenom české jednoty. Denní tisk Hasičský dům uvítal jako první český mrakodrap a jako dosud nejvyšší stavbu v Praze. Dnes to již samozřejmě neplatí, ale platí, že se o tento 90 let starý náš domov vzorně staráme a že jsme ho v nových společenských a ekonomických poměrech udrželi jako pracovní i reprezentační sídlo našeho Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a naší Hasičské vzájemné pojišťovny. Je potěšitelné, že v minulých dnech jsme dokončili generální opravu střechy včetně nových znaků HVP, a.s. na věži a jejich úsporného osvětlení.

Sestry a bratři,

Vcházíme do období po krajských volbách a obměně jedné třetiny senátu. Budeme muset zahájit úzké kontakty s novými krajskými samosprávami, případně je obnovit se znovuzvolenými vrcholnými funkcionáři krajů. Jak známo, takových je málo, v naprosté většině krajů po úvodních zasedáních nových zastupitelstev personálně nezůstane kámen na kameni.

Zanedbat příležitost těchto dnů by bylo pošetilé a našemu již vydobytému postavení v krajích by to neprospělo. Je zapotřebí, abychom se i s novými představiteli krajů sjednotili na pokračování již přijatých společných postupů v zajištění trvalé bezpečnosti územních celků, životů a zdraví občanů a jejich majetku. Krajská sdružení hasičů měla dobré vztahy s politickou reprezentací krajů a osobně s hejtmany, tyto vazby však jsou za námi a musíme navázat vztahy s novou reprezentací.

Chci všem odstupujícím hejtmanům a krajským radám a zastupitelstvům za uplynulou spolupráci poděkovat. Byla nejlepší v celé novodobé historii vyšších územních celků, přinesla své ovoce nejen v symbolice vyšitých hasičských praporů darovaných krajským sdružením, ale především v lepším vyzbrojení a vybavení zásahových jednotek obcí a měst. Vždyť i na pořízení dopravních automobilů pro jednotky JPO V v loňském a letošním roce kraje ze svých rozpočtů výrazně přispěly. Chceme věřit, že tato praxe bude pokračovat i nadále.

Z jedné třetiny byl obměněn senát. Senátorské křeslo za obvod Ústí nad Labem v letošních volbách obhájil člen sboru dobrovolných hasičů obce Telnice Jaroslav Doubrava. Dlouholetý komunální politik, strojník a řidič zásahové jednotky, bratr Pavla Doubravy, předčasně zesnulého starosty okresního sdružení hasičů v Ústí nad Labem kandidoval za sdružení Severočeši. Obhajoba jeho šestiletého mandátu si zaslouží naše blahopřání.

Novým senátorem se stal plukovník ing. Zdeněk Nytra. Ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje uspěl ve volebním obvodu Ostrava-město. Kandidoval jako nezávislý. Jeho volebním heslem na billboardech bylo: "Vím, co je odpovědnost!" Zdeněk Nytra pochází z tradiční hasičské rodiny, oba rodiče, i on sám, jsou členy sboru dobrovolných hasičů v Janovicích v okrese Frýdek-Místek. Otec nového senátora je nositelem vůbec nejvyššího řádu Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Před rokem (3. září 2015) byl Zdeněk Nytra na Shromáždění delegátů CTIF v chorvatském Záhřebu zvolen viceprezidentem této mezinárodní organizace hasičských a záchranných služeb. Svůj post rovněž obhájil čestný člen SDH Jevíčko Petr Šilar, náš dlouholetý příznivec. I jemu blahopřejeme a přejeme hodně zdaru. Při této příležitosti rovněž blahopřeji starostům KSH Pardubického a Jihočeského kraje, kteří se stali zastupiteli ve svých krajích na kandidátce ČSSD.

 

Ve volební kampani jsme zaznamenali některé pokusy o agitaci na hasičské půdě. Naše hnutí musí zůstat neutrální, naši členové mají různou politickou orientaci a musíme mít na paměti, že trvale platí, jsme tu pro všechny a všech. Komunikovat musíme neustále napříč politickým spektrem.

 

Sestry a bratři,

Závěrem mně dovolte konstatovat, že jsme prožili intenzivní období od 3. Jednání SS OSH v dubnu letošního roku. Musím Vám všem poděkovat za vaše aktivity a práci ve prospěch celku. Jsem přesvědčen, že cíle stanovené V. sjezdem budeme i nadále zdárně naplňovat, a že učiníme další kroky ke zkvalitnění a zviditelnění naší činnosti ve všech koutech naší vlasti. Buďme svorní, nehašteřme se a rozvíjejme vše, co nás spojuje a dělá dobrými hasiči.

 

V kanceláři SH ČMS a jejím složení došlo ke změně. Helenu Kolouchovou nahrazuje v Kanceláři Tereza Švejdová. A důvod? Mateřská dovolená. Oběma přeji dobrý start.

 

Sestry a bratři,

Konstatuji, že usnesení 3. Jednání SS OSH jsme naplnili. Zároveň podotýkám, že k dnešnímu dni máme 68 294 dětí a mládeže do 18-ti let a celkově je organizováno ve Sdružení 372 550 členů.

Protože jsme letos naposledy spolu v této sestavě a blíží se závěr roku, předejte ve svých okresech pozdravy a poděkování za práci, popřejte úspěchu v osobním i našem hasičském životě. Jsme lidé velkého srdce, pomáhající svým obcím a občanům nad rámec běžných občanských povinností.

Ještě jednou děkuji Vám všem.

 

Karel Richter, starosta SH ČMS

 
Shromáždění starostů OSH 22. 10. 2016 Tisk
Úterý, 25 Říjen 2016 13:41

V Přibyslavi jednalo shromáždění starostů OSH

V Centru hasičského hnutí v Přibyslavi se v sobotu 22. října konalo podzimní shromáždění starostů okresních a krajských sdružení hasičů. Rozsáhlou zprávu o letošní činnosti Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a dalším zaměření nejpočetnějšího spolku České republiky přednesl jeho starosta Karel Richter.

Schválena byla zpráva o hospodaření a přijat návrh rozpočtu na rok 2017.

Bylo rozhodnuto o přečíslování členské základny a grafické podobě nových členských legitimací. Nyní má každý člen v evidenci nové unikátní číslo.

Průkazy budou dvojí. Plastové a papírové. Výrobu plastových zajistí Kancelář SH ČMS za cenu 10 korun za kus. Takový průkaz může na žádost okresního sdružení hasičů obsahovat symbol EYCA. European Youth Card je mezinárodní identifikační průkaz pro mladé. V České republice ho mohou získat všichni lidé ve věku od 5 do 30 let. Momentálně je v ČR více než 30 000 držitelů těchto karet a mohou využívat přes 1 000 slev a výhod. Karta je široce využitelná pro aktivity v různých oblastech života, jako je cestování, kultura, doprava, ubytování, stravování, nakupování, sport, služby či vzdělávání. Na tomto typu členského průkazu SH ČMS musí vždy být portrétní fotografie. Výrobu papírových průkazů zajistí okresní sdružení hasičů buď jako dočasné (po dobu výroby plastové) nebo jako trvalé. Na tomto typu členského průkazu fotografie člena není nutná. Výměna členských průkazů bude zahájena 1. ledna 2017 a její ukončení se předpokládá koncem roku 2018.

Přijat byl také návrh dodatku stejnokrojového předpisu. Ten nyní umožňuje jako pokrývku hlavy používat čepici lodičku vzor SH ČMS.

Text usnesení k přečtení v sekci Orgány SH ČMS - Shromáždění starostů SH ČMS.

Jaroslava Čečrdlová

 
ZMĚNA V KANCELÁŘI SH ČMS Tisk
Pátek, 14 Říjen 2016 12:51

Od začátku října nastala změna v kanceláři SH ČMS na vnitroorganizačním úseku - po mateřské dovolené se vrátila Tereza Švejdová a nahradí na mateřskou dovolenou odcházející Helenu Kolouchovou.

Tereza Švejdová

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

724 830 434

Samozřejmě, tam jsou četné věci musíte mít na paměti o léčivých přípravcích. Můžete si koupit drogy z pohodlí své kanceláře. Co mohou zákazníci nakupovat na webu? Za posledních deset let se sortiment můžete získat na webu je skutečně široká. Některé léky se obvykle používají k léčbě různými typy bakteriálních infekcí, jako je zápal plic a infekcí hrdla. Rozhodně to není všechno. Už jste někdy slyšeli o co koupit Genericky Cialis? Je to účinná látka Sildenafil.

 
Sportovci v Poslanecké sněmovně Tisk
Čtvrtek, 06 Říjen 2016 17:01

Sportovci v Poslanecké sněmovně

Na středu 4. října pozval místopředseda Poslanecké sněmovny České republiky Jan Bartošek členy reprezentačních družstev a organizačního týmu Mistrovství světa v požárním sportu do zrcadlového sálu Poslanecké sněmovny. Poděkování za organizaci sportovního svátku a výtečnou reprezentaci českých barev byli přítomni také náměstkyně ministra vnitra Monika Pálková, poslanci PČR Václav Klučka a Ivan Gabal. Hasičský záchranný sbor zastupoval jeho generální ředitel  genmjr. Drahoslav Ryba a ředitel HZS Moravskoslezského kraje Zdeněk Nytra.  Vedení Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska zastupovala náměstkyně starosty Monika Němečková. Za reprezentaci mužů se zúčastnili Karel Ryl, Jakub Pěkný a Kamil Bezruč, za ženy Markéta Marková, za dorostenky kapitánka Dominika Klvaňová a za dorostence mistr světa ve výstupu na věž Daniel Klvaňa. V průběhu oběda se probíralo především Mistrovství světa, požární sport jako takový a následovala prohlídka Poslanecké sněmovny.


Samozřejmě, tam jsou četné věci musíte mít na paměti o léčivých přípravcích. Můžete si koupit drogy z pohodlí své kanceláře. Co mohou zákazníci nakupovat na webu? Za posledních deset let se sortiment můžete získat na webu je skutečně široká. Některé léky se obvykle používají k léčbě různými typy bakteriálních infekcí, jako je zápal plic a infekcí hrdla. Rozhodně to není všechno. Už jste někdy slyšeli o co koupit Genericky Cialis? Je to účinná látka Sildenafil.

 
«  Začátek  Předchozí  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Další  Konec  »

Strana 7 z 23

plakat chp-2017