Domů » Školy a centra » ÚHŠ v Jánských Koupelích » Projekt z oblasti ochrany obyvatelstva
 

Najdete nás na Facebooku

FB-f-Logo  blue 144

Vzdělávání členů SH ČMS

 

LogoSHCMS-Akademik3

Hasičské čtení

HCproklik

Pivo REBEL - akce pro SDH

REBEL

toi-toi

toitoi

ALERION

alerion

Recyklujte s hasiči

www.RSH podzim

Gazza sport

gaza 1

Nadace ADRA

horizontalni logo adra barevne

Volejte s hasiči a UŠETŘÍTE

RSS

feed image

Statistika

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes102
mod_vvisit_counterVčera187
mod_vvisit_counterTento týden882
mod_vvisit_counterMinulý týden1241
mod_vvisit_counterTento měsíc102
mod_vvisit_counterMinulý měsíc5715
mod_vvisit_counterOd 25.9.20096036493
Projekt z oblasti ochrany obyvatelstva Tisk
Úterý, 26 Květen 2015 00:00

Pro moravskoslezské obce jsou v současné době vytvořeny podmínky pro zlepšení připravenosti chránit životy, zdraví a majetek obyvatelstva při živelních pohromách a jiných mimořádných událostech. To byl hlavní cíl a záměr projektu s názvem „Zabezpečení přípravy lektorů dalšího vzdělávání v oblasti ochrany obyvatelstva při mimořádných událostech v moravskoslezském kraji“. Financování bylo zabezpečeno Evropským sociálním fondem a rozpočtem ČR.

 

Samozřejmě, tam jsou četné věci musíte mít na paměti o léčivých přípravcích. Můžete si koupit drogy z pohodlí své kanceláře. Co mohou zákazníci nakupovat na webu? Za posledních deset let se sortiment můžete získat na webu je skutečně široká. Některé léky se obvykle používají k léčbě různými typy bakteriálních infekcí, jako je zápal plic a infekcí hrdla. Rozhodně to není všechno. Už jste někdy slyšeli o co koupit Genericky Cialis? Je to účinná látka Sildenafil.

 

Projekt byl realizován od 1. srpna 2012 a odborná část byla ukončena 29. dubna tohoto roku slavnostním vyhodnocením,  v jehož rámci úspěšným absolventům (novým lektorům ochrany obyvatelstva) byly předány \osvědčení o absolvování projektu a absolventský odznak.

Centrem realizace projektu byla Ústřední hasičská škola Jánské Koupele a jejími hlavními partnery krajské sdružení hasičů Moravskoslezského kraje a Vysoká škola báňská-Technická Univerzita Ostrava, zejména Fakulta bezpečnostního inženýrství. Projekt byl realizován v úzké spolupráci s  Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje a s vybranými odborníky s Ústřední odborné rady ochrany obyvatelstva SHČMS.

Konkrétním výsledkem je vytvoření vzdělávacího programu pro lektory, kteří jsou schopni zajišťovat přípravu odborníků ochrany obyvatelstva působících v jednotkách sborů dobrovolných hasičů (technici ochrany obyvatelstva), v pracovních v orgánech obcí jako jsou krizové štáby nebo povodňové komise (specialisté ochrany obyvatelstva) anebo aktivně se podílet na preventivně-výchovné činnosti podle potřeby v obcích a to jak v oblasti ochrany obyvatelstva, tak i v oblasti požární ochrany (instruktoři preventivně výchovné činnosti).

V rámci projektu byly vytvořeny 3 odborné metodické manuály a to pro přípravu techniků ochrany obyvatelstva, specialistů ochrany obyvatelstva, instruktorů preventivně výchovné činnosti (původně preventistů ochrany obyvatelstva). Pro potřeby získání lektorských dovedností byl vytvořen metodický manuál k problematice vzdělávání dospělých.

Součástí vzdělávacího programu bylo stanovení obsahu a rozsahu kursů. Všechny kursy byly organizovány v Ústřední hasičské škole v Jánských Koupelích. Budoucí lektoři byli rozděleni do dvou skupin po 15 osobách. Kursy v jednotlivých modulech byly 16hodinové, to je v celkovém rozsahu pro jednoho účastníka 64 hodin. Celkem bylo organizováno 8 kursů. Bylo proškoleno 30 lektorů z Moravskoslezského kraje, 1 lektorka z Olomouckého kraje a 1 lektorka z Královehradeckého kraje, která je současně externí lektorkou v ÚHŠ Bílé Poličany.

V rámci evaluace noví lektoři proškolili v 6 kursech téměř 100 odborníků ochrany obyvatelstva (techniků, specialistů a instruktorů) z Moravskoslezského kraje.

Nemalá pozornost byla věnována vytvoření špičkového výukového zázemí. Na učební pomůcky a zařízení bylo vynaloženo cca 800.000,- Kč. Byla zřízena moderní učebna, vybudován polygon pro praktický výcvik stavby protipovodňových stěn s použitím pytlů s pískem a další polygon pro nácvik improvizovaného zaplachtování zničených střech a pořízeny potřebné prostředky pro praktický výcvik.

Předpokládá se, že lektoři se budou podle svých schopností, zájmů a zkušeností zaměřovat na některou z odborností, to je technik, specialista či instruktor. Jen pro potřeby Moravskoslezského kraje bude vhodné a potřebné proškolit odborníky ochrany obyvatelstva pro 370 jednotek SDH obcí ,  pro 300 obcí a pro preventivně výchovnou činnost jak v obcích, ve sborech dobrovolných hasičů, popř. uspokojit další zájemce. To by vyžadovalo realizovat minimálně 65 kursů.

Výsledkem projektu je vytvoření podmínek pro zavedení systému vzdělávání v ochraně obyvatelstva zaměřený na osoby v obci, které jsou členy orgánů řešících mimořádné události, členy jednotek sboru dobrovolných hasičů plnících úkoly ochrany obyvatelstva nebo členy občanských sdružení = spolků podílejících se na preventivně výchovné činnosti. Využití projektu není omezeno jen na Moravskoslezský kraj. Dá se využít ve všech krajích ČR a také v zařízeních SH ČMS, to je ÚHŠ Bílé Poličany a CHH Přibyslav.

Za vysokou odbornou úroveň projektu  je potřeba velmi poděkovat členům expertní skupiny, která působila v rámci projektu,  především pak Mgr, Bohuslavu Martínkovi Ph.D. (vedoucímu ústřední odborné rady ochrany obyvatelstva SH ČMS), z VŠB TU Ostrava Doc. Ing. Vilému Adamcovi Ph.D., Doc. Dr. Ing. Miloši Kvarčákovi , Ing. Lence Maléřové Ph.D., z HZS MSK plk. Ing. Antonínu Kromerovi, plk. Ing. Jiřímu Pokornému Ph.D., MPA a Richardu Dudkovi Dis. z KSH MSK. Poděkování si zaslouží také realizační tým projektu, složený z pracovníků ÚHŠ SH ČMS Jánské Koupele.

Ing. Jan Karger

manažer projektu

ředitel ÚHŠ SH ČMS Jánské Koupele

Aktualizováno Středa, 23 Září 2015 10:37
 

plakat chp-2017