Domů » Orgány SH ČMS » Sjezd Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska » Pocta V. sjezdu SH ČMS projela Pardubickým krajem
 

Najdete nás na Facebooku

FB-f-Logo  blue 144

Vzdělávání členů SH ČMS

 

LogoSHCMS-Akademik3

Kontakt

SH ČMS

Římská 2135/45

121 07 Praha 2


Telefon: 222 119 501
Fax: 222 119 507
Email: kancelar@dh.cz

IČ: 00442739

DIČ: CZ00442739

Hasičské čtení

HCproklik

Pivo REBEL - akce pro SDH

REBEL

toi-toi

toitoi

ALERION

alerion

Recyklujte s hasiči

www.RSH podzim

Gazza sport

gaza 1

Nadace ADRA

horizontalni logo adra barevne

Volejte s hasiči a UŠETŘÍTE

RSS

feed image

Statistika

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes244
mod_vvisit_counterVčera468
mod_vvisit_counterTento týden1494
mod_vvisit_counterMinulý týden2965
mod_vvisit_counterTento měsíc11898
mod_vvisit_counterMinulý měsíc11192
mod_vvisit_counterOd 25.9.20095845529
Pocta V. sjezdu SH ČMS projela Pardubickým krajem Tisk
Úterý, 30 Červen 2015 05:43

V osm hodin ráno 29. června 2015 vyhrávala před ostravskou Novou radnicí dechová kapela, aby přivítala účastníky VII. propagační jízdy SH ČMS, která se letos jela na počest V. sjezdu SH ČMS ve dnech 29. června - 3. července 2015 z Ostravy do Pardubic. Na úvod několikasetkilometrové trasy byli členové jízdy a hosté pozváni primátorem města Ostravy Ing. Tomášem Macurou, MBA na snídani. Poté starosta sdružení Ing. Karel Richter slavnostně předal veliteli jízdy Jiřímu Pátkovi praporec věnovaný firmou Alerion a jízdu odstartoval.

Samozřejmě, tam jsou četné věci musíte mít na paměti o léčivých přípravcích. Můžete si koupit drogy z pohodlí své kanceláře. Co mohou zákazníci nakupovat na webu? Za posledních deset let se sortiment můžete získat na webu je skutečně široká. Některé léky se obvykle používají k léčbě různými typy bakteriálních infekcí, jako je zápal plic a infekcí hrdla. Rozhodně to není všechno. Už jste někdy slyšeli o co koupit Genericky Cialis? Je to účinná látka Sildenafil.

První zastávkou byl Hlučín a přijetí starostou města na radnici. Na hlučínském náměstí se mimo jiné představila také technika Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín. Další kilometry pak vedly na Ostrou Hůrku u Háje ve Slezsku, kde starosta SH ČMS spolu se starostou KSH Moravskoslezského kraje Leo Kuběnou položil kytici k Památníku slezského lidu. Tak, jako i na dalších místech, jízdu vítali místní hasiči a hlavně houfy dětí.

Milé bylo přivítání také na opavské radnici primátorem Bc. Martinem Vítečkem, který se zajímal o činnost dobrovolných hasičů a přislíbil jim další pomoc. Na Opavsku jízda ještě zavítala do Brumovic a nato následovaly zastávky na náměstích v Horním Benešově a Bruntále. Vedoucím vozidlem jízdy byla Praga RN z roku 1934 z Centra hasičského hnutí v Přibyslavi řízená Milanem Pátkem a po Moravskoslezském kraji ji doprovázela Tatra z roku 1929 z SDH Štramberk řízená Pavlem Kalíškem. Velitelem jízdy je ředitel CHH Jiří Pátek a praporečník Jiří Votava.

Ve večerních hodinách se jízda spolu se starostou SH ČMS účastnila slavnostního nástupu praporů 25 sborů u UNESCO chráněném sloupu Sv. Trojice na náměstí v Olomouci. Aktu byl přítomen také velký příznivec dobrovolných hasičů hejtman Olomouckého kraje Ing. Jiří Rozbořil a předseda výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Roman Váňa. Na praporec jízdy vedle dalších stuh připevnila stuhu KSH starostka Vlastimila Švubová. Ta je zároveň starostkou OSH Olomouc a odprovodila jízdu na další cestu po okresu Olomouc v úterý 30. června 2015 ráno.

Druhý den VII. propagační jízdy SH ČMS začal v Kožušanech, kde nás symbolicky přivítala tím nejchutnějším chlebem a solí Hanačka v kroji. Samozřejmě ani zde, tak jako ostatně často po celé trase nechyběly moravské koláčky a ukázky hasičského umu přípravek. Ve Svésedlicích zas vyhrávala dechová kapela. Tato obec má sice jen 200 obyvatel, ale 81 z nich jsou hasiči. S Olomouckým okresem se jízda rozloučila ve Velkém Týnci a ve Staměřicích předala starostka OSH Olomouc pomyslnou štafetu svému přerovskému kolegovi Ing. Radkovi Hlavinkovi. Ten nás provázel dalšími dvaceti úterními zastávkami, ve kterých byly starosty obcí zavěšeny na praporec jízdy stuhy s názvy navštívených míst. Některá zastavení byla krátká, jiná delší, jako například v Dřevohosticích ve velmi zajímavém a na exponáty bohatém hasičském muzeu. S historii jsme se setkali také v Opatovicích, kde na nás čekala zápřahovka i s koňmi. Ve Veselíčku zase stála na návsi řada hasičů v historických uniformách v čele s jedním nejaktivnějším zasloužilým hasičem Antonínem Hučínem. A dva zasloužilí hasiči nás provázeli po celém okrese. Byli to manželé Kolčavovi z Přerova. Další doprovod měla jízda v podobě Pragy RN z roku 1952 z SDH Oprostovice, kterou řídil Karel Dudík.

Na třetí den jízdy v Přerově vystřídal praporečníka Jiřího Votavu Víť Karel a v osm hodin ráno vjela naše pragovka na náměstí T. G. Masaryka. V Přerově dobrovolní hasiči pracují na likvidaci požárů a živelních pohrom dlouhých 140 let. Primátor Vladimír Puchalský poděkoval hasičům za jejich práci a na praporec přidal stuhu s nápisem "Statutární město Přerov". Dále pak jízda pokračovala přes Radslavice, Prosenice, Radvanice, Vinary do Troubek, které byly tolik poničené povodněmi a hasiči zde zachraňovali, co mohli. Zde se členové jízdy velice rádi setkali nejen s nimi, ale hlavně s jejich starostou Vlastimilem Zatloukalem.

Na náměstí v Tovačově pak starosta OSH Přerov předal organizační žezlo jízdy do rukou starosty OSH Prostějov Janu Brabcovi. V prostějovském okrese nás na první zastávce v Bedihošti přivítal starosta Jiří Zips, který byl nedávno zvolen členem Výkonného výboru SH ČMS za Olomoucký kraj. Na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově zase primátor Miroslav Pišťák. Zde také proběhla ukázka cvičení nejmenších hasičů ze Služína a Laškova. Hasiči z SDH Pěnčín pak předvedli komediální vystoupení s devadesát let starou motorovou zápřahovkou.

Po zastávce ve Smržici jsme zažili vřelé přivítání v Kostelci na Hané. Poté jsme za krásného letního počasí opustili rovinatou Hanou a pragovka musela zdatně překonávat táhlé kopce do Konice. Zde připravili hasiči s Alici Hrubou ukázky ochrany obyvatelstva jejich stánek na náměstí byl nejvíce obklopen hlavně dětmi, pro které tu byly připraveny soutěže a kvízy. Říznou dechovkou ve Hvozdě se pak s námi rozloučil nejen prostějovský okres, ale i starostka KSH Olomouckého kraje, která nás doprovodila do Skutče na Chrudimsku.

Třetí den se jela také místní část jízdy přes Svitavsko se Škodou 4R z roku 1928 z SDH Křižanovice s řidičem Ladislavem Trojanem, s Phänomenem AS 16 z roku 1944 z SDH Bystré s Josefem Alexou a  Pragou RN z roku 1951 z SDH Jevíčko s Petrem Biberlem. Tak zvanou trasu „B“ z Jaroměřic do Skutče vedl starosta KSH Pardubického kraje Josef Bidmon a doprovázel ji náměstek starosty SH ČMS prof. Václav Liška. Všichni se pak ve Skutči připojili k přibyslavské pragovce a jízda čtvrtým dnem pokračovala Pardubickým krajem. Na zastávce v Luži se přidávala další vozidla, z Jenišovic, Stradouně, Topola a jiných míst, která se postupně prostřídávala.

Významné bylo zastavení v Radhošti, v obci, ve které byl založený druhý český dobrovolný hasičský sbor v Českém království a letos slaví 150 let svého trvání. Starostka obce Miloslava Dočekalová předala účastníkům jízdy pamětní medaile k tomuto významnému výročí. V Radhošti se k jízdě připojil také starosta SH ČMS Ing. Karel Richter. Ten pak v Moravanech předal Jiřímu Klofátovi Řád svatého Floriána. Ten obdržel na náměstí v Chrudimi také náměstek hejtmana Pardubického kraje Ing. Roman Línek. V Chrudimi se na územním HZS před tím konala vzpomínka na prvního starostu českých hasičů JUDr. Jana Figara, který zde před 110. lety zemřel. Účastníci jízdy k jeho pamětní desce pověsili věnec se stuhami V. sjezdu.

Na chrudimské náměstí s námi vjela také koňská zápřahová stříkačka s Františkem Peckou ze Sobětuch, která nás pak doprovodila do domovské obce. Bratr Pecka měl při zastávce ve svém okresním městě křest knihy „Kronika KSH Pardubického kraje“.

Po další cestě Chrudimskem jsme byli vřele přijati u hasičů v Lukavici. Pak následovala příjemná neplánovaná zastávka u sboru ve Svídnici a potom se stálo v Bojanově. Finále čtvrtého dne se odehrálo na náměstí v Seči za přítomnosti zástupců Hasičské vzájemné pojišťovny, generálního ředitele Ing. Josefa Kubeše a předsedkyně představenstva Ing. Vladimíry Ondrákové. Na Seči se o nás velmi dobře postaral jeden z nejznámějších hasičů kraje Bohuslav Šulc.

V pátek ráno jsme si ještě prohlédli hasičskou zbrojnici a městský úřad v Seči. Odsud se jízda přesunula do Heřmanova Městce a Starého Mařetova, kde byl náměstkem starosty SH ČMS prof. Václavem Liškou předán Řád svatého Floriána Jiřímu Jandovi. Mimo plán jsme pak zastavili v Mokošíně. Následovala Přelouč, kde na náměstí stála mimo jiné koňská zápřahovka s pozvánkou na Soutěž historických stříkaček v Mělicích 1. srpna 2015. Starostka Přelouče Irena Burešová uvítala jízdu výstižnými slovy: "Je tady něco, co Přelouč ještě nezažila."

Poté jsme z trasy jízdy opět mírně odbočili. Tentokrát do Chvaletic do firmy Pavliš a Hartmann, která vyrábí kvalitní protipožární hasičskou techniku. Před Kladrubami nad Labem nás očekával kočár se spřežením dvou kladrubáku a odvezl starostu KSH Pardubického kraje, který spolu s náměstkem Liškou jízdu doprovázel k místní zbrojnici. Pozoruhodné bylo, že na trase nás vítalo hodně starostek - Přelouč, Kladruby a pak Újezd u Přelouče, kde se Milan Vosáhlo už dlouhá léta úspěšně věnuje nastupující generaci mladých hasičů. Dříve se jim věnoval i v sousedním Vápně nositel Záslužného řádu českého hasičstva Václav Šimák, kterého jízdyapřijela pozdravit k jeho domu. 

Při jízdě Pardubickým okresem se starostou OSH Bohuslavem Cermanem a čestnou starostkou Marií Starou jsme nemohli minout Voleč. Odsud totiž CHH Přibyslav získalo Pragu RN z roku 1934, která byla vedoucím vozidlem jízdy. Původně sloužila v Syntezii Semtín, kam jsme se zajeli taktéž zastavit. Členové místních podnikových hasičů nám předvedli jejich nejmodernější techniku, která se se starou pragovkou rozhodně nemohla srovnávat. Přesto se s úctou k ní nechali vyfotografovat ve stejném postavení, jako jejich předchůdci před osmdesáti lety.

Předposlední zastávka jízdy byla snad nejoslavnější po celé více než pětisetkilometrové trase. Do Čeperky nás přivedl nejen starosta sboru Josef Syrůček, který se nám věnoval po celý den, ale opět jedna ze zápřahovek. Na návsi hrála muzika, představili se nejmladší hasiči a desítky diváků mohly vidět i vystoupení mažoretek z Náchoda. Čas ale kvapil a nám zbývaly poslední kilometry na Perštýnské náměstí v Pardubicích, kde byl cíl V. propagační jízdy SH ČMS. Dojezdu se účastnili nejen členové Výkonného výboru SH ČMS v čele se starostou Ing. Karlem Richtrem, ale také hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický a primátor města Pardubic Martin Charvát. Přišli sem i ti delegáti V. sjezdu SH ČMS, kteří se v odpoledních hodinách sjíždělli na nadcházející významnou událost, které byla jízda věnována.

 


Aktualizováno Neděle, 05 Červenec 2015 17:17
 

plakat chp-2017