Domů » Ochrana obyvatelstva » Kurz lektorů ochrany obyvatelstva zahájen
 

Najdete nás na Facebooku

FB-f-Logo  blue 144

Vzdělávání členů SH ČMS

 

LogoSHCMS-Akademik3

Kontakt

SH ČMS

Římská 2135/45

121 07 Praha 2


Telefon: 222 119 501
Fax: 222 119 507
Email: kancelar@dh.cz

IČ: 00442739

DIČ: CZ00442739

Hasičské čtení

HCproklik

Pivo REBEL - akce pro SDH

REBEL

toi-toi

toitoi

ALERION

alerion

Recyklujte s hasiči

www.RSH podzim

Gazza sport

gaza 1

Nadace ADRA

horizontalni logo adra barevne

Volejte s hasiči a UŠETŘÍTE

RSS

feed image

Statistika

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes37
mod_vvisit_counterVčera308
mod_vvisit_counterTento týden1147
mod_vvisit_counterMinulý týden2118
mod_vvisit_counterTento měsíc7209
mod_vvisit_counterMinulý měsíc11285
mod_vvisit_counterOd 25.9.20095800355

Kontaktní osoby úseku ochrany obyvatelstva

Jan Slámečka (náměstek pro ochranu obyvatelstva)
Telefon: 731 155 963
Adresa: Husova 300, Přibyslav, 582 22

 

Mgr. Bohumír Martínek, Ph.D. (vedoucí ÚOROO)
Telefon: 606 033 603, 725 082 284
Adresa: Neustupného 1838/10, Praha 5, 155 00

 

Ing. Jan Aulický
Email: jan.aulicky@dh.cz
Telefon: 222 11 95 04, 606 690 376
Adresa: Římská 45, Praha 2, 121 07
Kurz lektorů ochrany obyvatelstva zahájen Tisk
Pondělí, 11 Listopad 2013 07:20

alt

 

Dne 23. října 2013 byl v Ústřední hasičské škole Jánské Koupele zahájen kurs lektorů v oblasti ochrany obyvatelstva. Kurz probíhá v rámci projektu „ Zabezpečení přípravy lektorů dalšího vzdělávání v oblasti ochrany obyvatelstva při mimořádných událostech v Moravskoslezském kraji“ 


Samozřejmě, tam jsou četné věci musíte mít na paměti o léčivých přípravcích. Můžete si koupit drogy z pohodlí své kanceláře. Co mohou zákazníci nakupovat na webu? Za posledních deset let se sortiment můžete získat na webu je skutečně široká. Některé léky se obvykle používají k léčbě různými typy bakteriálních infekcí, jako je zápal plic a infekcí hrdla. Rozhodně to není všechno. Už jste někdy slyšeli o co koupit Genericky Cialis? Je to účinná látka Sildenafil.


Tento projekt byl zahájen 1. srpna 2012 a bude ukončen 30. června 2015. Reaguje na aktuální situaci a nedostatky odborné přípravy v oblasti ochrany obyvatelstva a řešení rizik. Jeho realizací bude dosaženo poskytnutí odborné a systémové pomoci obcím, subjektům trhu práce a školám formou proškolení lektorů ochrany obyvatelstva, kteří budou schopni dále školit odborné specialisty, techniky a preventisty ochrany obyvatelstva v teoretické a praktické rovině. V rámci projektu bude pilotně proškoleno 30 lektorů ochrany obyvatelstva a v rámci ověřovací výuky nových lektorů pak 30 techniků, 30 specialistů a 30 preventistů ochrany obyvatelstva z řad profesionálních a dobrovolných hasičů, obcí, podniků a firem, škol, dalších občanských sdružení a subjektů v Moravskoslezském kraji.

Centrem realizace projektu je  Ústřední hasičská škola Jánské Koupele, která nabízí všem zainteresovaným subjektům, zejména obcím,využít otevřený systém vzdělávání organizovaný v rámci Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Právě ředitel této školy ing.Jan Karger zahájil první část kursu a seznámil účastníky s prostředím školy a organizací výuky (viz foto). 

            Hlavními partnery projektu jsou Krajské sdružení hasičů Moravskoslezského kraje a Vysoká škola báňská-Technická Univerzita Ostrava, zejména Fakulta bezpečnostního inženýrství. Projekt je realizován v úzké spolupráci s  Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje a vybranými odborníky z oblasti ochrany obyvatelstva.

Konkrétním výsledkem bude vytvoření vzdělávacího programu pro lektory v oblasti ochrany obyvatelstva při mimořádných událostech v Moravskoslezském kraji, kteří budou schopni zajišťovat přípravu odborníků ochrany obyvatelstva působících:

a) v orgánech (komisích, pracovních skupinách) obcí, managementu podniků a firem a v dalších souvisejících výkonných rolích (specialisté ochrany obyvatelstva)

b) v jednotkách dobrovolných hasičů obcí a v jednotkách požární ochrany podniků (technici ochrany obyvatelstva)

c) v oblasti preventivně-výchovné činnosti (preventisté)

 Vzdělávací program je strukturován do 4 vzdělávacích modulů:

 

Modul  (T)- příprava lektorů ochrany obyvatelstva k zabezpečení přípravy techniků ochrany obyvatelstva

 

Modul  (S)- příprava lektorů ochrany obyvatelstva k zabezpečení přípravy specialistů ochrany obyvatelstva obcí

 

Modul  (P)- příprava lektorů ochrany obyvatelstva k činnosti v oblasti preventivně výchovné činnosti

 

Modul  (V) vzdělávání lektorů k naplnění zásad vzdělávání dospělých

O výše uvedených  skutečnostech týkajících se projektu seznámil účastníky člen jeho expertního týmu Mgr.Bohumír Martínek, Ph.D.

 

                

    Mgr. Martínek seznámil účastníky také s profily absolventů jednotlivých modulů.  

  • Absolvent modulu  technik ochrany obyvatelstva  bude připraven plnit funkci  člena jednotky sborů dobrovolných hasičů na úseku ochrany obyvatelstva, technika ochrany obyvatelstva nebo velitele družstva pro ochranu obyvatelstva.

Jeho příprava je zaměřena zejména na zvládnutí činnosti jednotek požární ochrany před, při a po povodni, při realizaci základních opatření ochrany obyvatelstva (varování, evakuace, nouzové přežití) a opatření při úniku nebezpečných látek (zásady ochrany obyvatelstva, dekontaminace osob a techniky). Zaměřuje se i na některá technická opatření, zejména zajištění narušených konstrukcí budov např. po vichřici a na zásady poskytování posttraumatická péče a psychosociální pomoci.

 

  • Absolvent modulu specialista ochrany obyvatelstva bude připraven plnit funkci  člena  krizového štábu obce nebo podniku, managementu řešícího mimořádnou událost v obci či podniku, povodňové komise  se zaměřením na úkoly v oblasti ochrany obyvatelstva.

Jeho příprava je zaměřena zejména na organizace a řízení bezpečnosti v obci, ochranu zaměstnanců v podniku při mimořádných situacích, připravenost obce na mimořádné události a krizové situace, opatření ochrany obyvatelstva v obci, na obnovu území postiženého mimořádnou událostí a na zvládnutí činnosti krizového štábu.

 

  • Absolvent modulu preventista bude připraven provádět preventivně výchovnou činnost v oblasti řešení mimořádných událostí u dospělého obyvatelstva, včetně zaměstnanců podniků, u mládeže i dětí a spolupracovat při tom s koordinátorem preventivně výchovné činnosti v kraji.

Jeho příprava je zaměřena zejména na zásady, formy a konkrétní způsoby provádění preventivně výchovné činnosti, na práci s projekty realizovanými v této oblasti. Obsahuje i některé zásady ochrany obyvatelstva při mimořádných událostech, povinnosti fyzických osob a obcí v oblasti požární ochrany aj.

  • Absolvent modulu vzdělávání je seznamován s formami a metodami vzdělávání, s použitím didaktických pomůcek apod.

Tímto modulem vzdělávání byl kurs zahájen.

            Od středečního večera do pátečního odpoledne tuto problematiku přednášela  paní Mgr. Judita Jandová z Ostravské university.

 

Kursy budou probíhat ve dvou skupinách po 15 účastnících a budou rozděleny na 4 části (vzdělávací moduly), přičemž každá bude realizována v rozsahu cca 16 hodin.

Absolventi kursu budou prokazovat získané vědomosti formou evaluace jejich schopností připravovat některou z cílových skupin, tj. techniky, specialisty a preventisty ochrany obyvatelstva.

Po absolvování kursu, to je všech čtyř vzdělávacích modulů, čeká lektory příprava dalších zájemců o získání odbornosti v ochraně obyvatelstva či při řešení mimořádných událostí. Vždyť v Moravskoslezském kraji je 300 obcí, 370 jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí, 50 podniků, kterým vyplývají ze zákona povinnosti k ochraně svých zaměstnanců a kde je 10 profesionálních  a 17 jednotek sboru dobrovolných hasičů podniku.

Realizací projektu se předpokládá zásadně zvýšit úroveň připravenosti osob zabezpečujících úkoly v oblasti ochrany obyvatelstva, zejména v jednotkách sborů dobrovolných hasičů, na obcích a podnicích.

 

 

 

 

Aktualizováno Úterý, 12 Listopad 2013 11:45
 

plakat chp-2017