Domů » Prevence » Archiv » Ohněm prověřená legislativa
 

Najdete nás na Facebooku

FB-f-Logo blue 144

Vzdělávání členů SH ČMS

 

LogoSHCMS-Akademik3

Kontakt

SH ČMS

Římská 2135/45

121 07 Praha 2


Telefon: 222 119 501
Fax: 222 119 507
Email: kancelar@dh.cz

IČ: 00442739

DIČ: CZ00442739

Hasičské čtení

HCproklik

Pivo REBEL - akce pro SDH

REBEL

toi-toi

toitoi

ALERION

alerion

Recyklujte s hasiči

www.RSH podzim

Gazza sport

gaza 1

Nadace ADRA

horizontalni logo adra barevne

Volejte s hasiči a UŠETŘÍTE

RSS

feed image

Statistika

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes137
mod_vvisit_counterVčera211
mod_vvisit_counterTento týden137
mod_vvisit_counterMinulý týden1378
mod_vvisit_counterTento měsíc2722
mod_vvisit_counterMinulý měsíc5814
mod_vvisit_counterOd 25.9.20096044927
Ohněm prověřená legislativa Tisk
Pondělí, 26 Březen 2012 12:42

 

V nejnovější tiskové zprávě, přináší MV-generální ředitelství HZS ČR zamyšlení nad tím, jak je důležité, aby to byli právě hasiči, kteří tvoří normy požární bezpečnosti.

Samozřejmě, tam jsou četné věci musíte mít na paměti o léčivých přípravcích. Můžete si koupit drogy z pohodlí své kanceláře. Co mohou zákazníci nakupovat na webu? Za posledních deset let se sortiment můžete získat na webu je skutečně široká. Některé léky se obvykle používají k léčbě různými typy bakteriálních infekcí, jako je zápal plic a infekcí hrdla. Rozhodně to není všechno. Už jste někdy slyšeli o co koupit Genericky Cialis? Je to účinná látka Sildenafil.

Hasiči znají sílu ohně na vlastní kůži, proto mají nejsilnější důvod nic v normách neobcházet, nic nezanedbat. Jejich jedinou prioritu je ochrana života, zdraví a majetku občanů a vytvoření takového legislativního prostředí, ve kterém bude možné činnosti, které Hasičský záchranný sbor pro ochranu obyvatel vykonává, dělat co nejúčinněji.

Požární ochrana je oborem, který se dotýká širokého spektra lidské činnosti, a proto i předpisová základna je velice rozsáhlá. Dotýká se každého z nás, každé fyzické osoby i právnické osoby, ale i orgánů státní správy a samosprávy.

Z pera hasičů je například významná Vyhláška o technických podmínkách požární ochrany staveb. Ta komplexně shrnuje požární bezpečnost staveb a její technické podmínky od stavební konstrukce až po rozmístění požárních čidel a funkčnost evakuačních výtahů. Následně je doplněna celou řadou specifických norem. Tato vyhláška se týká všech staveb, tady i nákupních center, diskoték a všech veřejných budov.

Obsahem vyhlášky je v prvé řadě požární bezpečnost samotné konstrukce stavby. Jedná se hlavně o její požární odolnost, to znamená, jak dlouho vydrží při požáru. Použitý materiál musí mít příslušnou certifikaci, která je pro hasiče zárukou, že vydrží požadovanou dobu žár od ohně.

A hasiči moc dobře vědí, že při požáru je důležitá každá minuta, která oddálí zřícení budovy nebo její části. Proto při tvorbě norem nic neopomenou a pravidla nastavují přísně.

Každý člověk si jistě umí představit, jaké by to bylo, čekat v hořící budově na to, až ho zachrání hasiči, protože má třeba zlomenou nohu a z hořícího objektu se sám nemůže dostat. Pak může jen doufat, že konstrukce, která je nad ním, vydrží.

Vyhláška dále stanovuje, jak musí být v daném objektu vyprojektovány únikové cesty a jak mají být vybaveny. Nesmí zde chybět nouzové osvětlení, odvětrání kouře nebo přehledné a jednotné značení.

Nesmíme zapomenout ani na protipožární dveře, které oddělují jednotlivé úseky v objektu tak, aby se požár nešířil. I zde je kladen důraz na kvalitu, která je stvrzena certifikací a dbá na funkčnost zařízení (například na to, aby byly kouřo těsné). Dále je dle typu objektu stanoveno, kde musí tyto dveře nezbytně být, aby plnily svůj účel.

Předpisy vycházejí mimo jiné z přímé zkušenosti hasičů v daném objektu.  Po každém větším požáru přinášejí hasiči řadu cenných zkušeností, s čím se museli potýkat a tyto těžce nabyté zkušenosti se pak promítají do tvorby norem a jejich novelizací.

Jedině hasiči vědí, že když něco „ošidí“, může to při příštím požáru, stát život jednak občany, ale i někoho z jejich kolegů.

V poslední době pracovali hasiči například na podmínkách pro vjezd aut na plynná paliva do podzemních garáží. Podzemní garáže má v dnešní době téměř každé nákupní centrum, ale ne do všech je vjezd těmto vozidlům povolen.

Hasiči jsou si dobře vědomi toho, co by se mohlo stát v případě, že by auto na tento pohon bylo v pozemní garáži, kde by vypukl požár. Proto přesně stanoví technické podmínky, jaké musí garáž, která chce tato auta přivítat, splňovat. Vychází tak z dlouholetých zkušeností hašení těchto plynných látek, jako je propan-butan nebo zemní plyn.

„Jako bývalý hasič moc dobře vím, jakou sílu oheň má, a že při záchraně života lidí z hořících objektů jde o minuty. To, jak dlouho objekt vydří než se zřítí, jaká je průchodnost únikových cest a přístupnost a rozmístění hydrantů, případně funkčnost požárních výtahů, hraje obrovskou roli v tom, jak úspěšní při záchraně osob budeme. Proto teď, když mám možnost podílet se na tvorbě norem, zvažuji vše do posledního detailu, aby nebylo nic opomenuto, protože vím, že v případě požáru budou při zanedbání těchto pravidel ohroženi nejen běžní občané, ale i samotní hasiči“. Říká bývalý hasič, dnes ředitel odboru prevence generálního ředitelství HZS ČR, plk. Ing. Rudolf Kaiser.

Stavební bezpečnost je ale jen úzkým výsekem legislativní práce hasičů. Ti jsou autory nebo spoluautory mnoha předpisů. Zahrnují především tyto oblasti:

 1. Zákon o požární ochraně a jeho prováděcí předpisy
 2. Oblast stavebního práva
 3. Oblast nebezpečných chemických látek a přípravků
 4. Oblast bezpečného výrobku
 5. Oblast hornické činnosti
 6. Oblast pracovního práva
 7. Oblast procesních zákonů pro výkon státní správy
 8. Oblast vzdělávání a odborné způsobilosti
 9. Oblast životního prostředí
 10. Přehled platných zkušebních předpisů

 

Další pak naleznete na http://www.hzscr.cz/clanek/pravni-a-ostatni-predpisy-588431.aspx

 

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová

tisková mluvčí

 

MV-generální ředitelství HZS ČR

Tel.: 950 819 944

Mobil: 602 215 142

e-mail:nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

 

 

plakat chp-2017